Тестове за подготовка за олимпиадата по английски език 2011 г. – 8 – 12 клас
– Цветлана Димитрова – Гюзелева и колектив
Настоящият сборник предлага 10 примерни теста за подготовка на учениците от профилираните гимназии и СОУ с интензивно изучаване на английски език за явяване на олимпиадите по английски език 8.–12. клас.
Включените тестове следват актуализирания формàт на олимпиадата и са разпределени по два в следните 5 групи:
– първа група – за ученици от 8. клас;
– втора група – за ученици от 9. клас;
– трета група – за ученици от 10. клас;
– четвърта група – за ученици от 11. клас;
– пета група – за ученици от 12. клас.
Учебното съдържание за темите и задачите в тестовете е базирано на държавните образователни изисквания за задължителна подготовка на учениците от 8. клас с интензивно изучаване на английски език в профилираните училища и паралелки и профилираната подготовка за 9., 10., 11. и 12. клас. Тъй като проверяваните езикови знания и речеви умения съответстват на лингвистичните, прагматичните и социокултурните компетенции за владеене на чуждия език на равнища В1, В2 и C1 според Общата европейска езикова рамка, примерните тестове от сборника могат да се използват и от лица, които се подготвят за явяване и на други езикови изпити (напр. за кандидатстване във висше учебно заведение или при постъпване на работа) или просто желаят да проверят нивото на усвоените от тях комуникативни компетенции. Наличието на отговори към всяка от задачите прави сборника удобен и за самостоятелна работа по усъвършенстване на езиковите знания.
Тестовете съдържат следните популярни типове задачи:
– Диктовка (10 точки)
Диктовката е откъс от художествен или научнопопулярен текст с дължина 18-20 стандартни реда за първа група, 20-22 стандартни реда за втора и трета група и 20-25 стандартни реда за четвърта и пета група.
– Задачи за проверка на разбирането при четене (15 точки за групи от 1 до 4 и 10 точки за 5 група)
Тези задачи са върху основата на един или два свързани текста (смислово и тематично завършени откъси от художествен или научнопопулярен текст) и представляват въпроси от вида “вярно-невярно-няма информация в текста” (за първа група), въпроси с множествен избор на отговора с посочени 3 или 4 варианта (за останалите групи), задачи за съотнасяне на всеки от параграфите на текста към обобщаващо съдържанието му твърдение или към предложено заглавие, както и задачи за подреждане на параграфи в свързан текст (като в последните две задачи за групи 2, 3 и 4 между предложенията има едно излишно).
– Задачи за проверка на езиковите знания за употреба на граматични структури и лексикални единици (45 точки за групи от 1 до 4 и 50 точки за 5 група)
Този раздел съдържа разнообразни по вид задачи, градирани по трудност според групата:
Cloze Test (Vocabulary) – това са свързан текст и/или изречения с пропуснати думи или фрази, за които се предлагат по три или четири варианта, от които само един е верен.
Error Identification – задачата е свързана с откриване на грешки в изречения, в които потенциално сгрешените думи или изрази са подчертани; за четвърта и пета група се въвеждат и примери без грешка (вариант No error).
Sentence Completion (Grammar) – този вид задача се появява само в тестовете за първа, втора и трета група и изисква попълване на изречения с по една лисваща дума или словосъчетание от три предложени.
Sentence Transformation – този вид задача отново фигурира само в тестовете за първа, втора и трета група и представлява трансформиране на изречения при зададено начало на второто изречение и запазване смисъла на първото.
Paraphrase – задачата се появява само в тестовете за четвърта и пета група и изисква избиране на най-подходящите в синтактично и смислово отношение парафрази (от три или четири предложени варианта) на 10 изречения. В пета група за пет от изреченията има само един верен отговор, а за останалите изречения верните отговори са два.
Open the brackets (Grammar) – тази задача фигурира само в тестовете за първа група и е свързана с трансформирането на пет глаголни форми (подадени в скоби в инфинитив) в съответствие с контекста на кратък свързан текст.
Text completion with prepositions – задачата се появява само в тестовете за втора група и изисква попълването на пет липсващи предлози в свързан текст, като местата на пропуснатите предлози са указани, но не винаги е необходим предлог.
Text completion with articles & quantifiers – тази задача е специфична само за трета група и предполага попълването в свързан текст на липсващ количествен определител или член, само ако е необходимо. Местата на пропуснатите словоформи са указани.
Еrror Correction – този вид задача е включена само в тестовете за пета група и представлява откриване и поправяне на грешки в свързан текст от 12-13 реда, само в 10 от които е възможно да са допуснати грешки.
– Съчинение (30 точки)
Задачата проверява уменията за писане на описателно, повествователно или аргументативно съчинение при зададени ориентири (напр. опорни въпроси или цитат на мисъл на известна личност). Дава се право на избор между две теми.
януари 12, 2012 четвъртък at 4:00 pm
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.